Džentlmensko obaranje kamata na štednju

Bez autora
Oct 17 2011

Građani ne treba da se nadaju da će početkom novembra, tokom nedelje štednje, ušteđevinu u banci moći da oroče po znatno većim kamatama nego inače. To je rezultat, džentlmenskog dogovora koji je guverner juče postigao sa bankarima. Preciznije, reč je o preporuci Narodne banke Srbije, jer je svako dogovaranje o cenama po Zakonu o zaštiti konkurencije kažnjivo. Razloge da sa predstavnicima finansijskog sektora sedne za isti sto, prvi čovek NBS, objasnio je nekoliko puta tokom protekle nedelje. Tokom nedelje štednje bankari se utrkuju da klijentima ponude što veće kamate. Kasnije da bi povratili zaradu ulaze u finansiranje rizičnih projekata. Time se nagomilavaju valutni rizici što nije dobro naročito u situaciji kada svaki peti privrednik na vreme ne vraća svoje dugove. Polazeći od činjenice da skupi depoziti mogu biti plasirani samo u skupe kredite i da mogu uticati na rast rizika u bankarskom sistemu, Narodna banka Srbije je preporučila bankama da kamate na devizne depozite povodom Svetskog dana štednje ne odstupaju značajnije od prosečnog nivoa kamatnih stopa na štednju u bankarskom sektoru tokom preostalog dela godine.

Džentlmensko obaranje kamata na štednjuGrađani ne treba da se nadaju da će početkom novembra, tokom nedelje štednje, ušteđevinu u banci moći da oroče po znatno većim kamatama nego inače.

To je rezultat, džentlmenskog dogovora koji je guverner juče postigao sa bankarima. Preciznije, reč je o preporuci Narodne banke Srbije, jer je svako dogovaranje o cenama po Zakonu o zaštiti konkurencije kažnjivo.

Razloge da sa predstavnicima finansijskog sektora sedne za isti sto, prvi čovek NBS, objasnio je nekoliko puta tokom protekle nedelje. Kako kaže, tokom nedelje štednje bankari se utrkuju da klijentima ponude što veće kamate. Kasnije da bi povratili zaradu ulaze u finansiranje rizičnih projekata. Time se nagomilavaju valutni rizici što nije dobro naročito u situaciji kada svaki peti privrednik na vreme ne vraća svoje dugove.

– Polazeći od činjenice da skupi depoziti mogu biti plasirani samo u skupe kredite i da mogu uticati na rast rizika u bankarskom sistemu, Narodna banka Srbije je preporučila bankama da kamate na devizne depozite povodom Svetskog dana štednje ne odstupaju značajnije od prosečnog nivoa kamatnih stopa na štednju u bankarskom sektoru tokom preostalog dela godine. Ova preporuka trebalo bi da utiče na postizanje održivog nivoa kamatnih stopa, koji će doprineti i smanjenju cene usluga bankarskog sektora, uključujući i kamate na kredite – navodi se u saopštenju Narodne banke.

Uz to, banke bi trebalo da pojačaju aktivnosti na prikupljanju dinarske štednje, što će doprineti većoj stabilnosti bankarskog sektora, preporuka je Narodne banke Srbije.

Kako je juče nezvanično moglo da se čuje, guverner je bankarima spočitao to što su utrkivanjem oko kamata nedelju štednje pretvorili u nešto potpuno suprotno.

– Na neki način to je postao izvor nestabilnosti u sistemu – kaže naš izvor koji je prisustvovao sastanku. – Tako se javljaju kratkoročni negativni uticaji, jer veliki deo obaveza dospeva veoma brzo. Preporučeno je da tokom nedelje štednje kamate ne odstupaju značajno – kaže naš sagovornik i dodaje da je na štednju u evrima preporučena kamata od pet odsto.

U Komercijalnoj banci, koja je lider po štednji, kažu da ni njima ne odgovaraju visoke kamate na depozite i da u tom smislu podržavaju guvernera. Razumne kamate na štednju vodiće stabilizaciji tržišta i smanjivanju inflacije, ocenjuju.

– Prošle godine kamate koje smo nudili bile su na nivou proseka, ili čak nešto malo ispod proseka. Uprkos tome, zadržali smo lidersku poziciju. To pokazuje da kamate nisu jedini razlog što građani štede i što se opredeljuju za neku banku, već su to i poverenje, sigurnost uloga, raspoloživost sredstava u svakom trenutku – kaže Goran Milićević, direktor marketinga Komercijalne banke dodajući da visoke kamate nude oni koji imaju problem likvidnosti, pa poverenje kupuju atraktivnim zaradama.

Prikupljanje depozita po određenoj kamatnoj stopi svakako utiče na visinu cene kreditiranja, jer banke sasvim sigurno ne mogu plasirati taj novac po istoj ili nižoj kamatnoj stopi – na taj način bi ostvarile gubitak, kažu u Alfa banci.

– Budući da je niža vrednost kamatnih stopa preduslov povoljnije klime za rast i razvoj, očekujemo da će se, u narednom periodu, u tom pravcu i kretati strategija razvoja tržišta kapitala. Verujemo da će se u narednom periodu trendovi na srpskom tržištu kapitala postepeno usklađivati sa regionalnim ali i evropskim trendovima i uslovima poslovanja. Trenutno, u odnosu na zemlje u okruženju tržište srpskog kapitala karakterišu čak i do tri puta veće kamatne stope – navode u Alfa banci.

U zavisnosti od odabranog proizvoda i opcija, klijentima ove banke je tokom nedelje štednje na raspolaganju kamatna stopa od na primer 5,82 odsto za štednju u evrima sa isplatom kamate unapred, do 12 odsto kamate za štednju u dinarima.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik